Inwoners Zeewolde gedwongen dieronvriendelijk
07-05-2009
In de Polderwijk in Zeewolde worden huizen en een kerk verwarmd met zogenaamd poldergas geproduceerd door co-vergisting met koeienmest van een melkveehouderij. Om voldoende mest te kunnen opvangen voor de co-vergistinginstallatie kunnen de koeien helaas niet meer naar buiten. Negen van de tien Nederlanders vinden het belangrijk dat koeien in de wei staan en vinden ook dat ze daar thuis horen. Driekwart wordt blij wanneer ze een koe in de wei zien. Dit blijkt uit een representatief onderzoek van TNS NIPO onder meer dan duizend Nederlanders. Maar niet in Zeewolde. Bewoners hebben daar geen keuze. Ze worden gedwongen om dieronvriendelijk te zijn.
Dit is een voorbeeld van een project wat de bedoeling heeft om klimaatvriendelijk te zijn, maar waarbij niet goed nagedacht wordt over de gevolgen. Zeewolde noemt zich graag een 'een klimaatpositieve gemeente' en dit project werd met veel ophef aangekondigd in de pers. Het schijnt dat op dit moment de enige dierlijke grondstof nog koeienmest is, maar de verleiding zal groot zijn om andere dierlijke producten zoals slachtafval, gemalen kuikens, nertsenmest en nertsenkadavers te gaan gebruiken.
Het is verkiezingstijd en aanstaande zaterdag zal staatssecretaris Timmermans een bezoek brengen aan Zeewolde. Als doel van dit bezoek wordt genoemd het bespreken (aan de keukentafel !) hoe dit project van de grond is gekomen, of het elders in Nederland ook valt te realiseren en of het project een voorbeeldfunctie voor Europa heeft.
Ons antwoord hierop is duidelijk. Dit soort projecten is in Nederland ongewenst en is geen goed voorbeeld voor Europa.



















